M.Ulug‘bek tumani «Asaka» MFY daraxtlarning kesilishi yuzasidan
2019 yil 19 sentyabr kuni soat 9:55 larda Toshkent shahar Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish boshqarmasining telegramdagi @EcoControl_botiga Toshkent shahar M.Ulug‘bek tumani «Asaka» mahalla fuqarolar yig‘ini hududida kesilayotgan daraxtlar yuzasidan murojaat kelib tushdi. Mazkur murojaat yuzasidan Toshkent shahar Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish boshqarmasi boshlig‘i N. Yunusov hamda inspektorlar: B.Xotamov, D. Tursunboev M.Ulug‘bek tumani, «Asaka» MFY «Oltinsoy 2-kommunal» hamda «Darxon-kommunal» XUJMSh ga qarashli uylar atrofini (Darxon kafesi, Tamaraxonim uy muzeyi) joyiga chiqib o‘rgandilar.
O‘rganish natijalariga ko‘ra, Toshkent viloyati Qibray tumanida istiqomat qiluvchi fuqarolar – A.K. va M.K. lar bayon etilgan hududda diametri 112,7 sm bo‘lgan 1 dona chinor daraxtining noqonuniy kesilishi natijasida o‘sishdan to‘xtaydigan darajagacha shikstlantirilganligi hamda 2 dona chinor daraxtining noto‘g‘ri butalanishi oqibatida daraxtlarning shikastlantirilganligi aniqlandi.
Surishtiruv natijasida ma’lum bo‘ldiki, yollanma ishchilar  muddati 2019 yil 2 sentyabrga qadar  bo‘lgan hamda yuqorida ta’kidlab o‘tilgan daraxtlarga daxli bo‘lmagan ruxsatnoma, ya’ni M.Ulug‘bek hokimligining 2019 yil 23 avgustdagi 38-son ruxsatnomasi asos qilinib, qonunbuzarlikni sodir etishgan.
Ko‘rsatib o‘tilgan huquqbuzarlik natijasida o‘simlik dunyosiga jami 86 657 800 so‘m zarar yetkazilgan. Bu bilan qonunchilik talablarini buzgan fuqarolar, ya’ni Toshkent viloyati Qibray tumanida istiqomat qiluvchi fuqarolar A.K. va M.K.lar yetkazganlar. Holatga aloqador shaxslardan tushuntirish xatlari olinib, tegishli dalolatnoma tuzildi.
Etkazilgan zarar ko‘p miqdorda bo‘lganligi sababli to‘plangan hujjatlar  O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 198-moddasi bilan jinoiy ish qo‘zg‘atish hamda aybdor shaxslarga tegishli choralar ko‘rish uchun Toshkent shahar prokuraturisiga yuborish uchun tayyorlanmoqda.

Пояснение по поводу произведенной рубки деревьев в махалле «Асака» Мирзо-Улугбекского района г.Ташкент
19:27
7881
19 сентября текущего года в 9:55 утра на Телеграм-бот по приему жалоб и обращений – @EcoControl_bot Ташкентского городского управления Госкомэкологии, поступило обращение в связи с вырубкой деревьев по адресу: махаллинский сход граждан «Асака», Мирзо-Улугбекского района  города Ташкент (ориентир кафе Дархан, дом-музей Тамараханум).
Начальник Н.Юнусов и инспекторы Ташкентского городского управления Госкомэкологии провели обследование территории ТЧСЖ «Олтинсой 2-комунал» и «Дархон-коммунал» в  махаллинском сходе граждан «Асака»,  Мирзо-Улугбекского района.
В результате обследования установлено, что жителями Кибрайского района Ташкентской области, гражданами А.К. и М.К., в результате незаконной рубки было повреждено до точки роста одно дерево чинары диаметром 112,7 см, а два дерева чинары получили сильные повреждения из-за неправильной формовки.
Расследованием установлено, что указанные наемные работники совершили правонарушение пользуясь разрешением Мирзо-Улугбекского хокимията от 23 августа текущего года №-38 и действительного только до 2 сентября, которое было выдано для проведения работ не с вышеупомянутыми, а с другими деревьями.
В результате незаконных действий правонарушителей, растительному миру был нанесен ущерб в общей сумме 86 657 800 сум, о чем были уведомлены нарушители, жители Кибрайского района Ташкентской области А.К. и М.К. .  С нарушителей и других участников дела были взяты объяснительные и составлен соответствующий акт.
В связи со значительной величиной причиненного ущерба, собранные документы, в соответствии со статьей 198 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, подготавливаются для возбуждения уголовного дела и передачи в Прокуратуру города Ташкент для принятия соответствующих мер.